Raz na jakiś czas zdarza się usłyszeć piosenkę, która wciska w fotel, od której trudno się uwolnić i ma się nieodpartą chęć słuchania jej w kółko a nawet nucenia czy śpiewania. Tak też było ze mną i z piosenką zatytułowaną „Mądry”. Usłyszana niechcący w radiowej konkurencji. 🙂 Szybko odszukałem w internecie artystę i ustaliłem tytuł piosenki. Autorem okazał się Andrzej Trojak ze swoim nowym zespołem Trojak Street Combo i co ucieszyło mnie najbardziej, zespół właśnie wydaje swoją debiutancką płytę „Kamienica cudów”.

W oczekiwaniu na cały album dowiedziałem się, że pochodzący z Bielska-Białej Andrzej Trojak to artysta, wokalista i muzyk, który od kilkunastu lat obecny jest na scenie muzyki country. Rozpoczynał swoją przygodę z graniem i śpiewaniem w Grupie Furmana. Z tym zespołem zdobył uznanie i sympatie miłośników muzyki country. To z Grupą Furmana Andrzej Trojak wyśpiewał wielkie przeboje zespołu takie jak „Modlitwa wracających” czy „ETZ”. Następnie przyszła fascynacja wczesną muzyką rock’n’rollową – rockabilly. Do prezentacji piosenek w tym gatunku specjalnie powstał zespół Zgredybillies. Ich piosenka „Całe życie na kredycie” niewyobrażalnie i bez protektoratu wielkich wytwórni płytowych, trafiła na setlistę Trójki by w końcu znaleźć się na sławnej liście przebojów Programu III Polskiego Radia. Teraz przyszła pora na autorski projekt muzyczny Andrzeja Trojaka zatytułowany Trojak Street Combo.

Na płycie „Kamienica cudów” znalazło się 11 piosenek, do których wszystkie słowa napisał Andrzej Trojak. Muzycznie zespół na tej płycie gra muzykę country i bluegrass ale wkradają się też i inne brzmienia. Czasem balladowe „Furman śmierci” w kinie Wanda” czy „Urwał mi się sen”, czasem skoczne „Babskie gazety” i „Opał, miał, węgiel, flot” a czasem nawet wzięte wprost z amazońskiej dżungli „Dzida” 😉 . Mocną stroną albumu są też teksty. Kiedy trzeba dowcipne, innym razem poważne ale zawsze wypływa z nich morał. Nie będę wymieniał tu swoich ulubionych piosenek bo po przesłuchaniu całej płyty podoba mi się ona bez wyjątku. Zjawiskowej urody to zestaw piosenek nie tylko dla sympatyków muzyki country. Album kończy się magicznym utworem „Dymki” zaśpiewanym w duecie z Alicją Boncol. Piosenka szczególna jak cała płyta, która jeszcze na długo zostaje w pamięci i bardzo zachęca by po wysłuchaniu albumu nacisnąć na odtwarzaczu przyciski „repeat all”.

Na płycie znalazły się piosenki:

1. Mądry
2. Głowa dorsza
3. „Furman śmierci” w kinie Wanda
4. Babskie gazety
5. Kamienica cudów
6. Dzida
7. Urwał mi się sen
8. Sanktuarium
9. Opał, miał, węgiel, flot
10. Żul
11. Dymki

Trojak Street Combo to:
Andrzej Trojak – śpiew, harmonijka
Arek Wiech – gitara, ukulele, śpiew, realizacja nagrań, mix, master
Bartek Stuchlik – kontrabas, śpiew
Greta Szymańska – perkusja

Gościnnie udział wzięli:
Alicja Boncol – śpiew (11)
Artur Konwinski – pedalsteel guitar (2,4,10,11)
Jędrzej Kubiak – dorbo (3,4), national (8)
Krzysztof Maciejowski – skrzypce (2)

wydawnictwo: Trojak Street Combo 2019
strona internetowa: http://andrzejtrojak.pl/andrzej-bio/