ROK 2012

I kolejny rok przechodzi do historii. Rok chyba znowu szczególny. 21 grudnia miał być zapowiadany od lat koniec świata. Na szczęście albo niestety, ten nie nastąpił. Za to inny koniec porównywalny dla wielu z tym ostatecznym końcem nastąpił. Nastąpił 15 maja 2012 roku. Ale o tym za chwile.

Początek roku wiązał się z bardzo miłymi odwiedzinami w programie na żywo zespołu Cisza Jak Ta. Płytą „Nasze światy” zespół podbił serca słuchaczy tak skutecznie, że zdecydowanie zwyciężyli nasz coroczny plebiscyt na najlepszą płytę 2012 r. W pełnym składzie grupa stawiła się w audycji 19.02. i wspólnie spędziliśmy myślę miłą godzinkę na antenie.

Potem nastąpiły kolejne programy i kolejny miło upływający wiosenny czas, który skończył się z chwilą nadejścia 15 maja. Wiadomo co wtedy się wydarzyło i niestety te wydarzenia pociągnęły za sobą zmianę mentalności niektórych słuchaczy audycji. Od tamtej pory wyraźnie wzrosła agresja „internetowa” bombardująca radiowe forum prawie co dzień. Tyle złości, zawiści, agresji i po prostu czystej głupoty już dawno nie czytałem. Czy coś się w Bazie zmieniło przez ostatni rok, że tak wzrosła chora agresja ? Chyba nie… A przecież jeszcze nie tak dawno większość z tych ludzi podziwiało tekst Pana Loebla w piosence „Zaciśnięta pięść róży” teraz stając się wypełnieniem tych słów:

„Moim żywiołem jest nienawiść
Zawiera wszystko to co pozwala mi dalej żyć (…)
Moim żywiołem jest nienawiść
Rzadko ją opuszczam
Na krótko mnie zostawia „

Trudno… „Trzeba żyć” i się tym nie przejmować. Ludzie od wieków uwielbiają kopać i niszczyć innych a najlepiej jak to robią kiedy jeszcze do tego są anonimowi. Ja tylko powziąłem noworoczne postanowienie nie czytania tego wszystkiego. 🙂 Więc piszcie, sączcie jad i żółć i cieszcie się swoją głupotą… Niech Wam wyjdzie ona na zdrowie !

A co do – tego – zespołu… Cóż przyszło nam żyć w takiej a nie innej sytuacji i musimy się z tym pogodzić. Kto będzie miał na tyle sił by podjąć walkę i próbę oswojenia się z nowym może w przyszłości nie będzie tego żałował odkrywając kolejne nieznane lądy z liderem i jego zmysłem muzycznym, a kto bardziej woli pozostać tam „gdzie króluje zeszłoroczny czas” ma takie prawo i też trzeba to zrozumieć oraz uszanować. Wszyscy razem i tak „spotkamy się kiedyś u studni” …

Kolejne tygodnie i miesiące roku 2012 w audycji wypełniła druga podróż do źródeł Bazy Ludzi z Mgły. Szczegółowa dokumentacja fotograficzna była umieszczona na blogu. A w samej audycji jak zawsze pojawiły się nowe i najnowsze muzyczne propozycje, wzruszające muzyczne pożegnania Marcina Różyckiego i Przemysła Gintrowskiego, a także kilka sentymentalnych powrotów.

Żyć wspomnieniami można ale po co, jeśli przyszłość kusi nas swoją tajemniczością dlatego mimo wszystko, mimo muzycznej i nie muzycznej historii dziejącej się w 2012 r. patrzę z optymizmem na przyszłość. Przypominając sobie jeden z najwspanialszych teksów mojego Mistrza:

Rozpryskiem kropli, psiej sierści dreszczem
Jak deszcz mijamy i – bez nas dnieje…
Jaką tu żywić nadzieję jeszcze?
Jaką tu jeszcze żywić nadzieję?

Że przetrawieni krzywdą – powstaną
Skruszą się ci, co na niej wyrośli;
Że można żrącą szyderstwa pianą
Otworzyć oczy sprawiedliwości?

Że pierwsza miłość będzie jedyną,
Że dobre chęci brukują – niebo,
Że woda może zmienić się w wino,
Kamień nie musi mylić się z chlebem?

Rozpryskiem kropli…

Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie – co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?

– Że można jasno dostrzec w ciemności
Co złe – co dobre, co pył – co diament;
Odrzucić pierwsze, drugie ugościć
W sercu, gdzie włada ład – a nie zamęt?

By żyć – nie żywiąc ławic pętaków
I nadaremno nie wzywać nieba –
Trzeba wciąż żywić nadzieję jakąś,
Wbrew sobie – sobą żywić ją trzeba.

Trzeba wciąż żywić nadzieję jakąś,
Wbrew sobie – sobą żywić ją trzeba…

„Nadzieja śmiełowska”
słowa i muzyka – Jacek Kaczmarski

Dziękuję, za spędzony z Bazą 2012 rok
Irek Jarecki

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: